اتاق فکر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل آغاز به کار کرد

اتاق فکر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل با حضور مدیران و معاونان دستگاه های اجرایی و دانشگاهی مرتبط با حوزه ی ساخت و ساز و باهدف هم اندیشی، ایده پردازی و تحقیق و پژوهش در زمینه اهداف مهندسی و تقویت و توسعه ی تعاملات سازمانی در محل نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد.

میرمحمدسیدهاشمی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل رشد روزافزون جامعه مهندسی را مورد اشاره قرارداد و گفت: در این مقطع از زمان که فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف به سازمان های نظام مهندسی جهت عضویت و اخذ پروانه اشتغال به کار حرفه ای ورود پیدا می کنند، مدیریت سازمان را با چالش هایی مواجه ساخته و در این مسیر وجود افرادی که دارای فکر بدیع و تازه بوده و بتوانند به مدیران سازمان ها یاری برسانند، امری مبرهن است.

سیدهاشمی گفت: تبیین مفهوم ظرفیت اشتغال بجای کلمه سهمیه که به اشتباه در سازمان های نظام مهندسی رایج گردیده از وظایف اصلی مدیریت سازمان می باشد و هر سازمانی بخواهد به موفقیت و مقبولیت دست یابد، باید در تغییر این دیدگاه گام های محکمی بردارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: استماع نظر اعضای سازمان در فضاهای حقیقی و مجازی در جهت ارایه خدمات مطلوب یک اصل می باشد و مدیریت سازمان همواره خود را موظف به پاسخگویی کرده است اما از این نکته هم نباید غافل بود که فضای نقد سازنده نباید به فضای نقد غیرمنصفانه و غیرمنطقی تبدیل شود.

وی افزود: به جرات می توان گفت که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل در سطح کشور از اولین سازمان هایی است که در زمینه شفافیت امور گام برداشته و برگزاری آنلاین جلسات هیات مدیره، درج ارجاعات روزانه در وب سایت سازمان و همچنین برگزاری نشست های بودجه ای قبل از برگزاری مجامع عمومی، موید این نکته است.

سیدهاشمی با اشاره به اهمیت تنظیم روابط زنجیره ی ساخت و ساز در ارتقای کیفیت، حفظ سرمایه های ملی و رضایتمندی مردم گفت: در زنجیره ی ساخت و ساز همه بخش ها و افراد موثر در ساخت و ساز از جمله مهندسان، تولیدکنندگان مصالح و کارگران باید تعهد مکتوب و مسئولیت حرفه ای داشته باشند، در غیراینصورت آسیب های موجود در این عرصه همواره ادامه خواهد داشت و موجب تضییع حقوق بهره برداران خواهد شد.

موسی کنعانپور، مدیرکل دفتر فنی،امور عمرانی، حمل ونقل وترافیک استانداری اردبیل ضمن تجلیل از تشکیل اتاق فکر سازمان گفت: اتاق فکر سازمان نظام مهندسی فارغ از مسائل تشکیلاتی باید موقعیتی مناسب برای گفتمان صنعت ساختمان باشد تا در فضایی کاملا صادقانه و در کنار همدیگر مسائل ساخت و ساز مورد بحث و گفت و گو قرار گیرد.

کنعانپور ادامه داد: تجمیع نظرات اعضای سازمان در زمینه های مختلف، رسیدگی بیشتر به مسائل رفاهی مهندسان و نظارت بیشتر به نحوه طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی بخصوص در شهرستان های استان باید مورد توجه مدیریت سازمان قرار گیرد.

وی گفت: باتوجه به ظرفیت عظیم جامعه مهندسی استان و دیدگاه مهندسی محور استانداری اردبیل، باید تلاش شود که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل نقش موثر خود را در همه ی زمینه های مهندسی ایفا نماید.

در ادامه هریک از مدعوین درخصوص تنوع در کارهای مهندسی، برگزاری همایش های بزرگ مهندسی، هوشمندسازی ساختمان، اجرای صحیح قانون نظام مهندسی، توجه به سیما و منظر شهری، ورود نظام مهندسی در سیاست های کلان حوزه ی ساخت و ساز، تناسب تعرفه مهندسی با خدمات ارایه شده و دوری از روزمرگی و حرکت به سمت ایده آل بحث و گفت و گو کردند.

شایان ذکر است که در این نشست نمایندگان استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان فنی و حرفه ای، دانشگاه آزاد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و پارک علم و فناوری حضور داشتند.

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *